Dramat Lille OSC. Stade Brestois 29 w Lidze Mistrzów

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Eurasia Sport Images / Na zdjęciu: piłkarze Stade Brestois 29
Getty Images / Eurasia Sport Images / Na zdjęciu: piłkarze Stade Brestois 29

Po ostatniej kolejce francuskiej Ligue 1 poznaliśmy ostatniego uczestnika fazy grupowej Ligi Mistrzów. Została nim ekipa Stade Brestois 29, która pokonała Toulouse 2:0. Na ostatniej prostej szansę na trzecie miejsce straciło Lille OSC.

W niedzielnych meczach 34. kolejki Ligue 1 emocji nie zabrakło. Wszystkie mecze rozegrane zostały w tym samym czasie, a sytuacja w walce o miejsce w europejskich pucharach zmieniała się jak w kalejdoskopie. Ostatecznie do grona uczestników fazy grupowej Ligi Mistrzów dołączyło Lille OSC. Wcześniej grę w najbardziej prestiżowych europejskich rozgrywkach zapewniły sobie mistrz kraju Paris Saint-Germain i wicemistrz AS Monaco.

Lille OSC źle rozpoczęło mecz z OGC Nice. W 10. minucie zespół z Nicei objął prowadzenie po uderzeniu Gaetana Laborde'a. Do przerwy więcej goli już nie padło, a po zmianie stron do akcji ruszyli gospodarze. Marcin Bułka miał ręce pełne roboty i dwukrotnie skapitulował. Lille - na chwilę - odwróciło losy spotkania, prowadziło 2:1 i wydawało się, że jest o krok od LM.

W 90. minucie Stade Brestois 29 strzeliło gola na 3:0 w meczu z Toulouse FC, a po chwili Lille OSC straciło bramkę na 2:2. Takie rezultaty oznaczały, że to Stade Brestois zakończy sezon na trzecim miejscu, a ekipa Lille swojej szansy na grę w LM będzie szukało w eliminacjach.

Lille mogło zresztą przegrać spotkanie, ale po analizie VAR anulowano bramkę na 3:2 dla Nice. Dodajmy, że całe spotkanie rozegrał Marcin Bułka, który w końcówce został ukarany żółtą kartką za opóźnianie gry. OGC Nice zapewniło sobie grę w fazie grupowej Ligi Europy.

Bezpośredniego spadku dzięki bramce w 90. minucie uniknęło FC Lorient. Drużyna ta wygrała 5:0 z Clermont Foot i awansowała na 16. miejsce, wyprzedzając bilansem bramek FC Metz. Lorient czeka teraz rywalizacja w barażu.

AS Monaco z Radosławem Majeckim w składzie wygrało 4:0 z FC Nantes, a Polak rozegrał całe spotkanie. Z kolei RC Lens zremisowało z Montpellier HSC 2:2 choć prowadziło już 2:0. Przemysław Frankowski wszedł na boisko w 70. minucie.

Wyniki:

RC Lens - Montpellier HSC 2:2 (2:0) 1:0 - Elye Wahi 6' 2:0 - Deiver Machado 45+2' 2:1 - Othmane Maamma 58' 2:2 - Lucas Mincarelli75'

Lille OSC - OGC Nice 2:2 (0:1) 0:1 - Gaetan Laborde 10' 1:1 - Hakon Arnar Haraldsson 55' 2:1 - Benjamin Andre 74' 2:2 - Jordan Lotomba 90+4'

AS Monaco - FC Nantes 4:0 (3:0) 1:0 - Wissam Ben Yedder 6' 2:0 - Thilo Kehrer 10' 3:0 - Mohamed Camara (k.) 24' 4:0 - Eliesse Ben Seghir 61'

FC Lorient - Clermont Foot 63 5:0 (2:0) 1:0 - Laurent Abergel 38' 2:0 - Muhammad Bamba (k.) 42'  3:0 - Badredine Bouanani 54' 4:0 - Bamba Dieng 63' 5:0 - Bamba Dieng 90'

Olympique Lyon - RC Strasbourg Alsace 2:1 (1:0) 1:0 - Alexandre Lacazette 39' 1:1 - Habib Diarra 63' 2:1 - Alexandre Lacazette (k.) 90+6'

Le Havre AC - Olympique Marsylia 1:2 (0:0) 0:1 - Pierre-Emerick Aubameyang 64' 0:2 - Michael Murillo 77' 1:2 - Mohamed Bayo (k.) 90+7'

Stade de Reims - Stade Rennais 2:1 (0:0) 1:0 - Yunis Abdelhamid (k.) 49' 2:0 - Sergie Akieme 80' 2:1 - Fabian Rieder 90+5'

Toulouse FC - Stade Brestois 29 0:3 (0:0) 0:1 - Mahdi Camara 48' 0:2 - Jordan Amavi 54' 0:3 - Kenny Lala 90'

Źródło artykułu: WP SportoweFakty