MŚ. Znamy drugiego spadkowicza z elity

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Pasi Suokko/Apollo Photo/DeFodi Images / Na zdjęciu: Jackson Whistle

W poniedziałek w ramach hokejowych mistrzostw świata elity odbyły się również dwa mecze w grupie A. Wielka Brytania przegrała kluczowe spotkanie z Norwegią i podobnie jak Polska spadła do dywizji 1A.

Przed poniedziałkowym meczem w Pradze sytuacja była jasna. Wielka Brytania potrzebowała zwycięstwa nad Norwegią w regulaminowym czasie gry, aby zapewnić sobie utrzymanie. Nadzieję dawała również wygrana po dogrywce lub rzutach karnych, ale wówczas należałoby także pokonać we wtorek Austrię.

Mecz o pozostanie w elicie lepiej rozpoczęli Skandynawowie. To oni rzucili się do ataków w pierwszej tercji, w której zdobyli trzy bramki. Premierowa odsłona ustawiła to spotkanie. Kolejne partie zakończyły się remisami. Tym samym to Norwegia zwyciężyła w całym meczu 5:2.

Zwycięstwo w ostatnim spotkaniu w turnieju zapewniło Skandynawom pozostanie w światowej elicie. Norwegowie zgromadzili sześć punktów i na pewno zajmą w tabeli grupy A szóstą pozycję. Brytyjczycy, podobnie jak rywalizujący w Ostrawie Polacy, spadli do dywizji 1A. Na zakończenie czempionatu zagrają jeszcze we wtorek z Austriakami.

Emocje były również w wieczornym meczu w hali O2 Arena. Finowie pilnie potrzebowali zwycięstwa nad Duńczykami, aby zwiększyć swoje szanse na awans do ćwierćfinału. Po 40 minutach był rezultat bezbramkowy. W trzeciej tercji Suomi w końcu doczekali się dwóch bramek i prowadzili 2:0. W końcówce zrobiło się nerwowo, bowiem rywale złapali kontakt. Jednak trafienie do pustej bramki przesądziło o wygranej faworyta.

Dania przegrała 1:3 i tym samym zakończyła występ w Pradze na siódmym miejscu z sześcioma punktami. Finlandia powiększyła swój dorobek do 10 punktów i we wtorkowy wieczór powalczy o ostatni bilet do ćwierćfinału. Sytuacja jest jasna. Jeśli Austria wygra w regulaminowym czasie gry z relegowaną już Wielką Brytanią (początek o godz. 12:20), to wieczorem (godz. 20:20) Suomi będą potrzebowali co najmniej punktu w spotkaniu ze Szwajcarami. Jeśli jednak Austria potknie się i nie wygra za trzy punkty, to Finlandia będzie mogła już wcześniej cieszyć się z awansu do fazy pucharowej.

Grupa A:

Wielka Brytania - Norwegia 2:5 (0:3, 1:1, 1:1) (Perlini 25', Betteridge 48' - Vikingstad 5', Thoresen 7', Bakke Olsen 13' i 45', Brandsegg-Nygard 22')

Finlandia - Dania 3:1 (0:0, 0:0, 3:1) (Bjorninen 44', Rissanen 46', Jormakka 60' - True 59')