Pierwsze złoto po 74 latach przerwy. Wybitny wrotkarz ma złoto na łyżwach

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Sarah Stier / Na zdjęciu: Bart Swings
Getty Images / Sarah Stier / Na zdjęciu: Bart Swings

Belgia świętuje. Wszystko za sprawą Barta Swingsa, który na ostatnich metrach wygrał bieg masowy. Belgowie zdobyli pierwsze złoto igrzysk olimpijskich od 1948 roku. Srebro i brąz dla Koreańczyków.

Niestety finał biegu masowego był rozgrywany bez Biało-Czerwonych. Zbigniew Bródka oraz Artur Janicki odpadli w swoich półfinałach. W biegu o medal pobiegli wszyscy faworyci.

Bieg rozpoczął się dosyć spokojnie, jednak tuż po pierwszej premii w swoim ostatnim olimpijskim wyścigu Sven Kramer przypuścił atak. Nie był jednak zbyt skuteczny, bowiem ucieczka po dwóch okrążeniach została skasowana. Japończycy Ryosuke Tsuchiya i Seitaro Ichinohe wygrali dwie pierwsze premie.

Trzecia także padła łupem Tsuchiyi, jednak wszystko rozstrzygnęło się na ostatnich okrężaniach. Wydawało się, że złoty medal padnie łupem Koreańczyka Seung-Hoon Lee, ale Bart Swings pokazał kunszt. Belg, który uprawia także wrotkarstwo, na ostatniej prostej wydarł złoto.

Ostatecznie Seung Hoon Lee może cieszyć jedynie z brązowego medalu. Na ostatnich medal srebro wydarł mu jego rodak Jae Won Chung.

Jedyne złoto dla Belgii dotychczas na IO wygrali łyżwiarze figurowi w rywalizacji par sportowych. W 1948 roku triumfowali Micheline Lannoy oraz  Pierre Baugniet.

Medaliści: 1. Bart Swings (Belgia) 63 pkt 2. Jae Won Chung (Korea Południowa) 40 pkt 3, Seung-Hoon Lee (Korea Południowa) 20 pkt

Czytaj więcej: Jest nowy termin. Wiemy, kiedy Polacy powalczą o medale Mistrz olimpijski ostro krytykuje Chiny. "Hitler też zorganizował igrzyska przed atakiem na Polskę"