ME U18 mężczyzn: pierwszy krok Polaków do Dywizji A

W Tallinie odbywają się Mistrzostwa Europy Dywizji B koszykarzy do lat 18. Polacy fazę grupową zakończyli na drugim miejscu, które premiuje ich awansem do ćwierćfinałów. Celem naszej kadry jest awans do Dywizji A.

Krzysztof Kaczmarczyk
Polska ma kolejną reprezentację młodzieżową w Dywizji A / Polska ma kolejną reprezentację młodzieżową w Dywizji A

Cel na turniej w Estonii jest prosty - awans do Dywizji A. Pierwszy krok podopieczni Marcina Klozińskiego zrobili, czyli wyszli z grupy i zagrają w ćwierćfinale, w którym zmierzą się z niepokonanymi gospodarzami turnieju. Pojedynek odbędzie się w piątek.

Turniej w Tallinie Biało-Czerwoni rozpoczęli od efektownej wygranej nad Rumunami. Adrian Bogucki zaliczył 14 punktów i 12 zbiórek, Dominik Wilczek dołożył 16, a Kacper Makowski 15 oczek.

Potem przyszła najwyższa wygrana, bo różnicą aż 26 punktów, nad Azerbejdżanem. Reprezentanci tego kraju w grupie nie zdołali wygrać żadnego pojedynku.

Kolejnym starciem była rywalizacja z Izraelem, która miała - jak się później okazało - kluczowe znaczenie dla pierwszych dwóch miejsc. Widowisko było przednie, a do jego rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. 29 punktów i 9 zbiórek Wilczka niestety nie wystarczyło - rywale wygrali 88:85. Nasz lider miał jeszcze szansę doprowadzić do drugiej dogrywki, ale chybił.

Biało-Czerwonym zostały dwa mecze i oba musieli wygrać. Łatwo może nie było, ale udało się. Dzięki temu Polacy grupę zakończyli z jedną porażką na drugim - premiującym awansem - miejscu.

Awans do Dywizji A wywalczą trzy najlepsze zespoły turnieju w Tallinie. W piątek zatem arcyważne starcie z Estończykami.

Wyniki w fazie grupowej:

Rumunia - Polska 58:77 Polska - Azerbejdżan 73:47 Izrael - Polska 88:85 Polska - Portugalia 73:64 Polska - Austria 66:57