Innowacyjny pomysł Lecha Poznań. Otwiera szkołę na terenie klubu

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Jakub Kaczmarczyk  / Na zdjęciu: piłkarze Lecha Poznań
PAP / Jakub Kaczmarczyk / Na zdjęciu: piłkarze Lecha Poznań
zdjęcie autora artykułu

Szkoła na terenie klubu? Taki projekt zaczyna właśnie realizować Lech Poznań, który zadba nie tylko o umiejętności piłkarskie swoich piłkarzy, ale zapewni im również edukację.

W tym artykule dowiesz się o:

Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego - tak nazywa się szkoła, która zacznie działać od 1 września na terenie centrum badawczo-rozwojowego we Wronkach.

- Wiele razy podkreślaliśmy na spotkaniach z zawodnikami oraz ich rodzicami, że akademia to jest nie tylko boisko, ale również szkoła i edukacja. Ten obowiązek szkolny na tych chłopaków nakładamy. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że nie każdy z nich będzie zawodowym piłkarzem, ale każdy jest i będzie wartościowym człowiekiem - powiedział dyrektor akademii "Kolejorza", Marcin Wróbel.

- Musimy zadbać, żeby nasi młodzi piłkarze nie tylko umieli grać w piłkę, ale również, żeby poradzili sobie w życiu, umiejętnie odnajdując się w dorosłości. Dlatego nasze minimum to zdanie matury. To jest ten drugi filar, oprócz sportowego, który staramy się zabezpieczyć - dodał.

ZOBACZ WIDEO: Ten filmik obejrzało już milion ludzi. A Ty?

Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące będzie działać jako Szkoła Mistrzostwa Sportowego i uczyć się w niej będą tylko piłkarze z akademii "Kolejorza". Inauguracja przewidziana jest wraz z początkiem roku szkolnego 2022/2023, czyli 1 września.

W realizacji projektu pomaga współpraca podjęta z Grupa Pro Alegria, która funkcjonuje na rynku od 13 lat. Jest właścicielem placówek oświatowych w Obornikach i Wronkach, w tym niepublicznej polsko-angielskiej szkoły podstawowej w Obornikach.

- Teraz tworzymy szkołę średnią, zostaliśmy zaproszeni do realizacji tego projektu przez akademię Lecha. Nie robimy tego z dnia na dzień, pracujemy nad koncepcją już od grudnia 2019 roku. My odpowiadamy za kadrę pedagogiczną, programy szkoły, koncepcję całej placówki, a także realizację podstawy programowej. Naszym nadrzędnym celem jest godzenie wyzwań sportowych z tymi dotyczącymi edukacji - zaznaczyła Alicja Helbik, właścicielka Grupy Pro Alegria.

- Przy budowie naszego centrum badawczo-rozwojowego doszliśmy do wniosku, że chcielibyśmy przejąć całość szkolenia młodych zawodników. Nie tylko tego sportowego, ale również edukacyjnego. Kiedy byliśmy już zdecydowani na ten projekt, i że będziemy się rozwijać w tym kierunku, zadbaliśmy, żeby nasze budynki przystosować do nauki. Stąd w centrum badawczo-rozwojowym znajdują się odpowiednie sale wykładowe - stwierdził Wróbel.

Czytaj także: Gorzkie wnioski dla reprezentacji Polski. "Ten poziom jest dla nas za wysoki" Ostatni uczestnik mundialu wyłoniony! Zdecydował błyskawiczny gol

Źródło artykułu: