Sensacja! Urwali się ze stryczka i zdobyli Fortuna Puchar Polski

Była 99. minuta, Wisła miała ostatnią szansę na uratowanie się przed porażką w finale Fortuna Pucharu Polski i wykorzystała ją. W dogrywce pierwszoligowiec strzelił Pogoni Szczecin decydującego gola na 2:1. Trofeum pojedzie do Krakowa!

Finał Fortuna Pucharu Polski: Pogoń Szczecin - Wisła Kraków PAP / Leszek Szymański / Finał Fortuna Pucharu Polski: Pogoń Szczecin - Wisła Kraków
Pogoń Szczecin i Wisła Kraków powalczyły o Fortuna Puchar Polski po raz pierwszy na PGE Narodowym. Wisła grała poprzednio w finale w 2008 roku w Bełchatowie, a Pogoń w 2010 roku w Bydgoszczy. Biała Gwiazda, choć jest pięciokrotnym zdobywcą pucharu, po raz pierwszy dotarła do finału jako pierwszoligowiec. Z kolei Pogoń walczyła o pierwsze trofeum w historii klubu, który powstał w 1948 roku. Jak na siódmy klub w klasyfikacji wszech czasów PKO Ekstraklasy, pozostaje to wstydliwy fakt.

Oczekiwania były ogromne, a do podniesienia z boiska była jeszcze przepustka do eliminacji Ligi Europy, a to dodatkowa kasa, która powiększała nagrodę pięciu milionów za samo zdobycie Fortuna Pucharu Polski.

Wisła przystąpiła do meczu bez obaw. To drużyna z Krakowa była konkretniejsza w ofensywie, a piłka kilkakrotnie przecięła pole bramkowe Valentina Cojocaru. Najgroźniejsza była akcja w 6. minucie, kiedy to Szymon Sobczak strzelił nieznacznie obok bramki po podaniu Angela Baeny. Potwierdzały się przewidywania Jensa Gustafssona, który nie spodziewał się ostrożnego grania pierwszoligowca i oddania przez niego piłki.

Jeżeli już któraś drużyna była przestraszona, to była to Pogoń. Uderzenie ostrzegawcze Kamila Grosickiego to było zdecydowanie za mało jak na pół godziny grania. Niektóre interwencje w obronie Leo Borgesa, Leonardo Koutrisa, a nawet Mariusza Malca wyglądały tak, jakby ktoś podłączył ich do podszczecińskiej elektrowni Dolna Odra.

Pogoń nie ocknęła się do końca pierwszej połowy, która swoim poziomem przypominała mecz Fortuna I ligi rozgrywany okazjonalnie przy blisko 50 tysiącach kibiców na stadionie. Do przerwy groźniejsi pozostali podopieczni Alberta Rude, którzy mocno żałowali jeszcze jednej, zmarnowanej sytuacji podbramkowej. W 40. minucie Szymon Sobczak główkował z bliska, a piłka została sparowana na słupek przez Valentina Cojocaru.

Drużyny prezentowały się na boisku tak jak ich trenerzy na ławkach. Albert Rude ubrał gustowną marynarkę i to jego podopieczni grali jak na pierwszoligowca na galowo. Jens Gustafsson wybrał t-shirt i dresowe spodnie, a Pogoń była niechlujna w grze.

To jednak Pogoń wyczekała na moment do przeprowadzenia ataku na 1:0. Na bramkę w finale trzeba było poczekać do 75. minuty, w której na bohatera popołudnia wyrastał Efthymis Koulouris. Grek miał nadspodziewanie dużo miejsca w polu karnym Wisły i wykorzystał zgranie Adriana Przyborka po wrzucie z autu. Grek jakby wyłonił się z dymu po racowisku Wiślaków i kompletnie zaskoczył ich defensywę.

Wisła potrafiła odpowiedzieć, choć czasu pozostało mało. W 90. minucie piłkę, zmierzającą do bramki, zatrzymał jeszcze Mariusz Malec, ale w 99. minucie padł gol na 1:1, który przedłużył mecz o dogrywkę. Eneko Satrustegui wykorzystał zgranie Alana Urygi po wrzutce ostatniej nadziei Antona Cziczkana z rzutu wolnego. Napięcie nie malało, ponieważ działał jeszcze VAR, który potwierdził, że spalonego nie było.

W dogrywce nie trzeba było długo czekać na gola na 2:1 dla Wiślaków. Była 93. minuta i drużyna z Krakowa zdobyła prowadzenie po raz pierwszy! Jej akcja była ekspresowa, a wynikła z beznadziejnego wyprowadzenia piłki przez Leonardo Borgesa. Trafiła ona niebawem do Angela Rodado, który w sytuacji sam na sam z Valentinem Cojocaru, oddał strzał w kierunku dalszego narożnika. W ten sposób wprowadził w euforię kibiców Wisły.

Mierna przez cały mecz Pogoń nie odpowiedziała i to klub z Fortuna I ligi zabrał ze sobą Puchar Polski do Krakowa.

Finał bez skandali

Od przedpołudnia w Warszawie zastosowano wzmożone środki bezpieczeństwa. W drodze z centrum miasta na stadion trudno było nie zauważyć przynajmniej jednego radiowozu, gdziekolwiek się przystanęło. Akurat kibice Pogoni, w przeszłości zaprzyjaźnieni z Legią Warszawa, czuli się swobodnie. Na Narodowy zmierzała fala kibiców w bordowych koszulkach. Goście z Krakowa unikali spacerów po mieście w czerwonych barwach.

Zainteresowanie biletami na finał było olbrzymie, więc na trybunach były nieliczne wolne miejsca. Frekwencja wyniosła 47 506 kibiców. Nie doszło do żadnego bojkotu z powodu działania policji.

Kibice obu klubów, zasiadający za bramkami, powitali piłkarzy oprawami składającymi się z sektorówek i kartoniad. W pierwszej połowie mecz został na krótko przerwany z powodu racowiska szczecinian. Po przerwie dwukrotnie nadymili i użyli petard hukowych goście, ale nie były to znaczące incydenty.

Pogoń Szczecin - Wisła Kraków 1:2 pd. (0:0, 1:1, 1:2)
1:0 - Efthymis Koulouris 75'
1:1 - Eneko Satrustegui 90'
1:2 - Angel Rodado 93'

Pogoń: Valentin Cojocaru - Linus Wahlqvist (91' Kacper Smoliński), Leonardo Borges, Mariusz Malec, Leonardo Koutris (106' Luka Zahović) - Joao Gamboa (57' Wahan Biczachczjan) - Adrian Przyborek (82' Marcel Wędrychowski), Alexander Gorgon (86' Benedikt Zech), Fredrik Ulvestad, Kamil Grosicki - Efthymis Koulouris

Wisła: Anton Cziczkan - Bartosz Jaroch (69' Eneko Satrustegui), Alan Uryga, Joseph Colley, Dawid Szot - Kacper Duda (84' Patryk Gogół), Marc Carbo - Angel Baena (69' Miki Villar), Angel Rodado, Jesus Alfaro (77' Michał Żyro) - Szymon Sobczak (77' Joan Roman)

Żółte kartki: Gamboa, Koulouris, Wędrychowski, Cojocaru, Przyborek, Biczachczjan, Malec (Pogoń) oraz Jaroch, Uryga, Rodado, Cziczkan (Wisła)

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)