Grali z Rakowem, weszli do finału. Wielka szansa w Lidze Europy

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Michele Maraviglia / Półfinał Ligi Europy: Atalanta BC - Olympique Marsylia

Atalanta zdobyła w całej historii klubu jedno trofeum, a w tym sezonie zagra w dwóch finałach Pucharu Włoch oraz Ligi Europy. W czwartek podopieczni Gian Piero Gasperiniego zwyciężyli 3:0 z Olympique Marsylia.

Dwa wcześnie strzelone gole zdecydowały o remisie 1:1 w pierwszym spotkaniu Atalanty z Olympique, do którego doszło w Marsylii. Jako że w rewanżu, atut własnego boiska przechodził na stronę podopiecznych Gian Piero Gasperiniego, wydawali się być w lepszej sytuacji. W edycji europejskiego pucharu Atalanta przegrała u siebie tylko z Liverpool FC, ale po zdobyciu przewagi trzech goli na Anfield.

Atalanta wyszła na mecz w ofensywnym ustawieniu. W ataku zespołu Gian Piero Gasperiniego zagrali Gianluca Scamacca, Charles De Ketelaere oraz Ademola Lookman. Ten ostatni strzelił gola na 1:0 w 30. minucie. Pokonał dobrze znanego we Włoszech Paua Lopeza uderzeniem tuż zza linii pola karnego. Pomógł drobny rykoszet od jednego z obrońców z Marsylii.

Neroblu byli groźniejsi w pierwszej połowie meczu i mogli strzelić zespołowi z Ligue 1 więcej niż jednego gola. Gianluca Scamacca huknął w poprzeczkę, a dobitka Charlesa De Ketelaere została powstrzymana przez Paua Lopeza. Olympique miał szczęście, że pozostawał w kontakcie z przeciwnikiem.

To, co nie udało się w pierwszej połowie, wyszło Atalancie krótko po przerwie. W 52. minucie Matteo Ruggieri wymienił podania w dobrym tempie z Ademolą Lookmanem i oddał perfekcyjne uderzenie w okienko bramki. Atalanta prowadziła 2:0 i była na prostej drodze do finału Ligi Europy.

Drużyna z Lombardii nie pozwoliła przeciwnikom na odrobienie ani kawałka strat, a w doliczonym czasie ustaliła wynik rewanżu na 3:0. Tym samym Atalanta zagra po raz pierwszy w historii klubu w finale europejskiego pucharu. W tym sezonie wystąpi również w finale Pucharu Włoch. Przeciwnikiem Neroblu w ostatnim meczu edycji Ligi Europy będzie Bayer 04 Leverkusen.

Atalanta BC - Olympique Marsylia 3:0 (1:0) 1:0 - Ademola Lookman 30' 2:0 - Matteo Ruggieri 52' 3:0 - El Bilal Toure 90'

Pierwszy mecz: 1:1. Awans: Atalanta BC

Atalanta: Juan Musso - Marten de Roon, Isak Hien, Berat Djimsiti - Davide Zappacosta (77' Hans Hateboer), Teun Koopmeiners, Ederson (56' Giorgio Scalvini), Matteo Ruggieri - Charles De Ketelaere (61' Mario Pasalić), Gianluca Scamacca (56' Aleksiej Mirańczuk), Ademola Lookman (77' El Bilal Toure)

Olympique: Pau Lopez - Chancel Mbemba (59' Azzedine Ounahi), Samuel Gigot, Leonardo Balerdi, Quentin Merlin (72' Luis Henrique) - Jonathan Clauss (72' Faris Pemi Moumbagna), Jordan Veretout, Geoffrey Kondogbia - Iliman Ndiaye (59' Ismaila Sarr), Pierre-Emerick Aubameyang, Amine Harit (84' Joaquin Correa)

Żółte kartki: Ederson, De Roon (Atalanta)

Sędzia: Jesus Gil Manzano (Hiszpania)

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy Atalanta będzie najlepsza w edycji Ligi Europy?