Przeżyjmy to jeszcze raz: Siatkarski rok 2008 cz. I

Rok 2008 obfitował w siatkarskie wydarzenia. Dwa turnieje finałowe europejskich pucharów w Polsce, Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, roszady na stanowiskach trenerów reprezentacji Polski, jak i szkoleniowców w klubach, to tylko niektóre z nich. Powróćmy jeszcze raz pamięcią do tych zdarzeń i w pierwszej części naszego kalendarium przypomnijmy sobie pierwszą połowę mijającego roku.

W tym artykule dowiesz się o:

Styczeń

1 stycznia

Dariusz Luks zostaje nowym szkoleniowcem Pronaru Zeto Astwa AZS Białystok. Luks wcześniej trenował męskie zespołu m.in. Górnika Radlin, Jokera Piła i Jadaru Radom, pracował również jako drugi szkoleniowiec męskiej kadry B. Z zespołem akademiczek z Białegostoku realizuje powierzony mu cel - utrzymanie w lidze, w tym sezonie drużyna nadal rywalizuje na parkietach siatkarskiej ekstraklasy.

Z posadą trenera J.W. Construction AZS Politechniki Warszawskiej żegna się Edward Skorek, z pracy rezygnuje również jego asystent - Krzysztof Kowalczyk. Jego następcą zostaje Jerzy Taczała.

7-13 stycznia

Turniej kwalifikacyjny do IO w siatkówce mężczyzn w Izmirze. Po porażkach z Hiszpanią i Holandią, pomimo zwycięstwa nad Włochami Polacy nie awansują do półfinału izmirskiego turnieju i szansy na olimpijską kwalifikację muszą szukać gdzie indziej. Turniej wygrywają Serbowie, pokonując w finale 3:2 Hiszpanów i to oni dostają przepustkę do Pekinu. Na turnieju w Izmirze w polskiej reprezentacji brakuje m.in. Grzegorza Szymańskiego, który tuż przed wyjazdem rezygnuje z gry z powodu bólów pleców. Raul Lozano zarzuca siatkarzowi symulanctwo i zapowiada, że zawodnik nie będzie brany pod uwagę przy kolejnych powołaniach.

12 stycznia

Marco Bonitta ogłasza 12-osobową kadrę na turniej kwalifikacyjny do IO w Halle. W grupie powołanych brakuje Doroty Świeniewicz, która tego samego dnia zapowiada zakończenie reprezentacyjnej kariery. - Wszystko miałam przemyślane. Jeszcze przed przyjazdem na zgrupowanie do Szczyrku zdecydowałam, że zawody w Halle, gdybym w nich zagrała, byłyby ostatnimi w mojej karierze bez względu na wynik - mówi siatkarka dodając, że lata wyrzeczeń i stres z tym związany miały duży wpływ na jej decyzję.

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Dorota Świeniewicz żegna reprezentację

15-20 stycznia

Turniej kwalifikacyjny do IO w siatkówce kobiet w Halle. Polki w fazie grupowej wygrywają 3:2z Niemkami i 3:1 z Turcją i awansują do półfinału, gzie 3:1 pokonują Serbię. Niestety w finale po zaciętej pięciosetowej rywalizacji przegrywają z Rosją i podobnie jak panowie muszą rywalizować o olimpijską przepustkę w turnieju interkontynentalnym.

31 stycznia

Jacek Grabowski żegna się z funkcją trenera GCB Centrostalu Bydgoszcz. Wobec słabych wyników zespołu (przedostatnie miejsce w lidze), trener oddaje się do dyspozycji zarządu i doszło do rozwiązania kontraktu za porozumieniem stron. Nowym szkoleniowcem bydgoskich siatkarek zostaje Maciej Kosmol, dotychczasowy drugi trener.

Luty

1 lutego

Z siedziby Europejskiej Federacji Siatkarskiej nadchodzi decyzja o przyznaniu Skrze Bełchatów organizacji turnieju finałowego Ligi Mistrzów. Final Four LM rozegrane będzie w ostatni weekend marca w Łodzi. Prawo organizacji finałów oznacza, że Skra nie musi rywalizować już w kolejnych rundach pucharu, a do gry wróci dopiero na turniej finałowy.

5 lutego

Zawodniczka Winiar Kalisz Anna Barańska zostaje wyróżniona jako najlepsza zagrywająca fazy grupowej Ligi Mistrzów. Dwie nagrody zgrania Jekaterina Gamowa (Dynamo Moskwa), która otrzymuje tytuły najlepiej punktującej i najlepiej atakującej.

26 lutego

Koniec fazy zasadniczej Polskiej Ligi Siatkówki. Pierwsze cztery lokaty zajmują Skra Bełchatów, Wkręt-met Domex AZS Częstochowa, Jastrzębski Węgiel i Mlekpol AZS Olsztyn. O utrzymanie zagrają Delecta Bydgoszcz i J.W. Construction AZS Politechnika Warszawska.

Druga w tym miesiącu świetna informacja z siedziby CEV. Asseco Resovia Rzeszów otrzymuje prawo organizacji Final Four Challenge Cup. Rzeszowski zespół już wcześniej zapewnia sobie jednak występy w finałach pucharu.

27 lutego

Ireneusz Mazur, szkoleniowiec Mlekpolu AZS Olsztyn podaje się do dymisji. Powodem jest słaba postawa zespołu, zwłaszcza porażka z Jadarem Radom na zakończenie fazy zasadniczej. W play-off zespół prowadzi Mariusz Sordyl.

Marzec

29 lutego - 18 marca

Pierwsza faza-play off PLS. Zgodnie z przewidywaniami o tytuł mistrza Polski zagrają cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej - Skra Bełchatów, AZS Częstochowa, Jastrzębski Węgiel i AZS Olsztyn. Najbardziej zacięty przebieg ma rywalizacja Asseco Resovii Rzeszów z Mlekpolem AZS Olsztyn, która ma swój finał dopiero po pięciu spotkaniach a aż cztery z pojedynków kończą się dopiero po tie-breakach.

7-9 marca

Finały Pucharu Polski mężczyzn. Trofeum dość niespodziewanie zdobywa Wkręt-met Domex AZS Częstochowa. Drugie miejsce przypada Jastrzębskiemu Węglowi.

12 marca - 13 kwietnia

Spotkania o pozostanie w PLS pomiędzy J.W. Construction Osram AZS Politechniką Warszawską a Delectą Bydgoszcz. Akademicy z Warszawy jako pierwsi odnoszą cztery zwycięstwa, Delecta Bydgoszcz spada z siatkarskiej ekstraklasy.

15 marca

- Wygrałem z rakiem - oznajmia Ryszard Bosek, znakomity przed laty siatkarz, trener reprezentacji Polski, a obecnie dyrektor sportowy AZS Częstochowa. Boska zaatakował nowotwór węzłów chłonnych i ślinianek.

21 marca - 7kwietnia

Druga faza play-off Polskiej Ligi Siatkówki. Do finału awansują PGE Skra Bełchatów (wyeliminowała Mlekpol AZS Olsztyn) oraz Wkręt-met Domex AZS Częstochowa (akademicy wygrali w pięciu spotkaniach rywalizację z Jastrzębskim Węglem). O 5. lokatę zagrają Asseco Resovia Rzeszów i ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, natomiast o miejsce 7. - Płomień Sosnowiec i Jadar Radom.

21 marca

Tragiczny wypadek siatkarzy Orła Międzyrzecz. Zawodnicy wracają do domów na święta wielkanocne. W samochodzie, który uderzył w drzewo znajduję się czterech zawodników, dwóch z nich: 21-letni Michał Pajor i 23-letni Paweł Dziekanowski umiera. Zgodnie z decyzją PZPS, spotkania o miejsca 7-10 w I lidze zostają anulowane.

Zobacz także: Okruty los: Wspomnienie siatkarzy Orła Międzyrzecz

22-23 marca

Final Four Challenge Cup w Rzeszowie. Zdziesiątkowana kontuzjami Asseco Resovia Rzeszów po dramatycznej porażce w półfinale i przegranej 0:3 w meczu o 3. miejsce zajmuje ostatecznie czwartą lokatę. Trofeum trafia do Palavollo Modena z Brazylijczykami Andre Hellerem i Andre Nascimento w składzie.

29-30 marca

Final Four Ligi Mistrzów w Łodzi. Po wspaniałym zwycięstwie z Sisleyem Treviso PGE Skra Bełchatów zajmuje 3. lokatę. Zwycięża Dynamo Tattransgaz Kazań.

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Skra i Resovia w turniejach finałowych europejskich pucharów

30 marca

Koniec fazy zasadniczej Ligi Siatkówki Kobiet. Pierwsze cztery lokaty zajmują BKS Aluprof Bielsko-Biała, Winiary Kalisz, Muszynianka Fakro Muszyna i Farmutil Piła. O utrzymanie powalczą Centrostal Bydgoszcz i Pronar Zeto Astwa AZS Białystok.

Kwiecień

4-6 kwietnia

Turniej finałowy Pucharu Polski kobiet. Trofeum zdobywa Farmutil Piła pokonując w spotkaniu o złoto 3:0 Winiary Kalisz. Trzecie miejsce przypada BKS Aluprof Bielsko-Biała.

8-12 kwietnia

Pierwsza runda play-off LSK. W każdej z par rywalizacja kończy się już po dwóch spotkaniach. O miejsca 1-4 zagrają cztery najlepsze drużyny po fazie zasadniczej: BKS Aluprof, Winiary Kalisz, Muszynianka Fakro Muszyna i Farmutil Piła.

9-27 kwietnia

Spotkania o miejsca 9-10 w LSK. Rywalizację do czterech zwycięstw wygrywa Pronar Zeto Astwa AZS Białystok.

10-16 kwietnia

Trzecia runda fazy play-off PLS. Mistrzem Polski zostaje PGE Skra Bełchatów, pokonując w trzech spotkaniach akademików z Częstochowy. Trzecia lokata przypada Mlekpolowi AZS Olsztyn, a miejsce 5. i prawo gry w Challenge Cup - Asseco Resovii Rzeszów.

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Dominacja Skry i AZS Częstochowa

15 kwietnia

Podpisanie pięcioletniej umowy sponsorskiej pomiędzy Polkomtelem S.A. a Profesjonalną Ligą Piłki Siatkowej S.A. Od nowego sezonu ekstraklasa mężczyzn i kobiet przyjmą odpowiednio nazwy: PlusLiga oraz PlusLiga Kobiet.

16- 23 kwietnia

Druga runda fazy play-off LSK. W finale zagrają Farmutil Piła i Muszynianka Fakro Muszyna. O 3. miejsce powalczą Winiary Kalisz oraz BKS Aluprof Bielsko-Biała. O 5. lokatę rywalizować będą Gedania Gdańsk i MKS Dąbrowa Górnicza, a o miejsce 7. - Stal Mielec i AZS AWF Poznań.

17 kwietnia

Dzień po wywalczeniu przez PGE Skrę Bełchatów tytułu mistrza Polski Mariusz Wlazły przedłuża kontrakt z klubem do 2010 r.

19-26 kwietnia

Rywalizacja o pierwszą lokatę w I lidze mężczyzn. Zwycięża Trefl Gdańsk gwarantując sobie tym samym awans do siatkarskiej ekstraklasy. W I lidze kobiet tryumfuje Impel Gwardia Wrocław i ta drużyna od nowego sezonu występować będzie w PlusLidze Kobiet.

20-30 kwietnia

Sezon transferowy w PLS (najważniejsze wydarzenia).

- Libero reprezentacji Polski, Piotr Gacek po pięciu latach występów pod Jasną Górą przechodzi do zespołu mistrza Polski - PGE Skry Bełchatów. Skrę zasila również Dawid Murek, a kilka dni później, uważany za jednego z najlepszych rozgrywających świata, Hiszpan Miguel Angel Falasca.

- Drugi libero polskiej kadry, Krzysztof Ignaczak podpisuje nowy, trzyletni kontrakt z Asseco Resovią. Do rzeszowskiej drużyny dołączają przyjmujący AZS Częstochowa - Krzysztof Gierczyński i Marcin Wika, rozgrywający akademików Paweł Woicki a także fiński atakujący Mikko Oivanen. Drużynę będzie prowadził znakomity chorwacki szkoleniowiec - Ljubomir Travica.

- Spór o Bartosza Kurka na linii PGE Skra Bełchatów - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Kontrakt Kurka zostaje przez działaczy ZAKSY przedłużony na kolejny sezon (wobec braku sprzeciwu ze strony zawodnika), jednak sam siatkarz chce grać w zespole mistrzów Polski.

- Krzysztof Stelmach, który jeszcze w ubiegłym sezonie występował w Skrze Bełchatów zostaje nowym trenerem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

- Z AZS Olsztyn odchodzą Richard Lambourne, Sinan Tanik, Paweł Kuciński, Marcin Lubiejewski oraz Frank Dehne.

24 kwietnia

Szkoleniowiec BKS Aluprof Bielsko-Biała, Wiktor Krebor podaje się do dymisji. Bielszczanki ostatecznie zajmują w lidze 4. lokatę.

26 kwietnia - 4 maja

Trzecia runda fazy play-off LSK. Mistrzem Polski zostaje Muszynianka Fakro Muszyna. Srebrny medal przypada Farmutilowi Piła, a brąz - Winiarom Kalisz. Czwartą lokatę zajmuje BKS Aluprof Bielsko-Biała, a piątą - MKS Dąbrowa Górnicza.

Maj

1-30 maja

Sezon transferowy w PlusLidze (najważniejsze wydarzenia).

- Kontrakt z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle podpisuje były środkowy reprezentacji Polski - Robert Szczerbaniuk. Do Kędzierzyna przenosi się również z PGE Skry Bełchatów Dan Lewis. Z Bełchatowem żegna się także Piotr Gruszka, który podpisuje kontrakt z tureckim Altayem Izmir.

- Z belgijskiego Knack Roeselare do Jastrzębskiego Węgla przenoszą się Holender Nico Freriks oraz Australijczyk Benjamin Hardy.

- Środkowy Jadaru Radom - Bartosz Gawryszewski podpisuje 3-letni kontrakt z Asseco Resovią Rzeszów.

- Kontrakt z PGE Skrą Bełchatów podpisuje Jakub Jarosz, który będzie zmiennikiem Mariusza Wlazłego na pozycji atakującego.

- Sebastian Pęcherz podpisuje kontrakt z Jastrzębskim Węglem. Do drużyny dołącza również francuski przyjmujący Guillaume Samica, który w poprzednim sezonie razem z Łukaszem Kadziewiczem występował w Sparklingu Milano.

- Z francuskiej Tuluzy do Delecty Bydgoszcz przenosi się Stanisław Pieczonka. Bydgoską drużynę zasila również rozgrywający Piotr Lipiński.

- Łukasz Żygadło przenosi się z ZAKSY Kędzierzyn-Koźle do zespołu mistrza Włoch - Itasu Diatec Trentino, gdzie będzie występował razem z Michałem Winiarskim.

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Zagraniczne gwiazdy w PlusLidze

Sezon transferowy w PlusLidze Kobiet (najważniejsze wydarzenia).

- Nową rozgrywającą Centrostalu Bydgoszcz zostaje Słowaczka Monika Smak.

- Aleksandra Lipowska i Joanna Staniucha podpisują kontrakty z MKS Dąbrową Górniczą.

- Igor Prielożny zostaje nowym szkoleniowcem BKS Aluprof Bielsko-Biała. Do Bielska-Białej z Kalisza przenosi się również atakująca Anna Barańska.

3-10 maja

Baraże o PLS pomiędzy J.W. Construction Osram AZS Politechniką Warszawską a KS Poznań. Rywalizację do czterech zwycięstw wygrywają akademicy z Warszawy. W barażach o LSK górą jest drużyna Pronaru Zeto Astwa AZS Białystok, która dzięki wygranej rywalizacji z Wisłą Kraków zapewnia sobie utrzymanie w siatkarskiej ekstraklasie.

10 maja

Małgorzata Glinka mistrzem Hiszpanii z zespołem Grupo 2002 Murcja.

16-25 maja

VI Memoriał Huberta Wagnera będący jednocześnie turniejem kwalifikacyjnym do ME 2009 mężczyzn. Polska po porażkach z Czarnogórą i Estonią zajmuje 2. lokatę i szansy na wyjazd na ME musi szukać w kolejnym turnieju kwalifikacyjnym. Zwyciężają Estończycy.

17-25 maja

Turniej kwalifikacyjny do IO w siatkówce kobiet w Tokio. Polki przegrywają na inaugurację z Japonią 1:3, ale później odnoszą komplet zwycięstw wygrywając turniej i zdobywając tym samym bilet do Pekinu. To pierwszy od 40 lat awans polskiej żeńskiej reprezentacji na igrzyska olimpijskie.

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Polki po 40 latach posuchy na IO!

30 maja - 1 czerwca

Turniej kwalifikacyjny do IO w portugalskim Espinho. Polscy siatkarze łatwo ogrywają Portugalię, Portoryko i Indonezję i niemal w ostatniej chwili zapewniają sobie wyjazd na IO w Pekinie.

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Przypadki Raula Lozano

Czerwiec

1-30 czerwca

Sezon transferowy w PlusLidze (najważniejsze wydarzenia).

- Bartłomiej Neroj nowym rozgrywającym Politechniki Warszawskiej, Robert Milczarek nowym libero zespołu. Szkoleniowcem drużyny zostaje Krzysztof Kowalczyk.

- Środkowy reprezentacji Polski - Łukasz Kadziewicz podpisuje kontrakt z beniaminkiem PlusLigi - Treflem Gdańsk. Do gdańskiego zespołu dołącza również Brazylijczyk Bruno Zanuto.

- Nowym szkoleniowcem Jadaru Radom zostaje Mirosław Zawieracz. Drużynie udaje się skompletować skład pomimo wcześniejszego ryzyka wycofania się z ligi.

- ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle zasila Michał Ruciak.

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Duży zawód w Gdański

Sezon transferowy w PlusLidze Kobiet (najważniejsze wydarzenia).

- Drużynę BKS Aluprofu zasila również Eleonora Dziękiwicz, która podobnie jak trener Prielożny i Anna Barańska, przenosi się z Winiar Kalisz. Do bielskiego klubu dołącza również rozgrywająca Katarzyna Skorupa.

- Anna Związek i Dorota Ściurka zasilają Stal Mielec.

- Do zespołu AZS Białystok przenosi się Izabela Żebrowska.

- Wieloletnia rozgrywająca reprezentacji Polski - Magdalena Śliwa podpisuje kontrakt z MKS Dąbrową Górniczą.

4 czerwca

Umiera Agata Mróz. Siatkarka kilka dni wcześniej przechodzi operację przeszczepu szpiku kostnego. W kwietniu Agata została mamą, urodziła córeczkę Lilianę.

Zobacz także: Odeszła spełniona: Wspomnienie Agaty Olszewskiej-Mróz

Zobacz także: Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Bliscy – dzięki nim udało się uratować tysiące ludzkich istnień

10 czerwca

Awantura na zgrupowaniu reprezentacji kobiet w Spale. Marco Bonitta usuwa ze zgrupowanie trzy siatkarki - Annę Barańską, Katarzynę Skowrońską i Katarzynę Skorupę, które nie zjawiły się na poniedziałkowej kolacji po pogrzebie Agaty Mróz. Jak się później okazuje, winne są błędy komunikacyjne na linii menadżer drużyny - Marco Bonitta.

13-15, 20-23, 27-29 czerwca

Pierwsze trzy weekendy Ligi Światowej 2008. Polacy odnoszą trzy zwycięstwa i trzy porażki, przegrywając kolejno z Egiptem, Chinami i Japonią.

20-22, 27-29 czerwca

Pierwsze dwa turnieje World Grand Prix. Polskie siatkarki odnoszą sześć porażek, ulegając Kubie, Włochom, dwukrotnie Dominikanie, Tajlandii i USA.

Komentarze (0)
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (883 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.