Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Wojciech Figurski / Na zdjęciu: Maciej Muzaj
Newspix / Wojciech Figurski / Na zdjęciu: Maciej Muzaj

Za nami niezwykle emocjonujący sezon PlusLigi 2018/2019. W ramach jego podsumowania przyjrzymy się kilku ciekawym rekordom.

Najdłuższa seria wygranych i przegranych

Mistrzem Polski po roku przerwy została ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Nic więc dziwnego, że to ten zespół miał najdłuższą serię wygranych w lidze. Wyniosła ona dokładnie 16 meczów. Nie udało się jednak kędzierzynianom poprawić swojego wyczynu sprzed roku, który wyniósł 17 zwycięstw z rzędu.

Zaskoczeniem nie powinien być też fakt, że ostatni zespół rozgrywek PlusLigi zanotował najdłuższą serię porażek. Siatkarzom z Zagłębia udało się przy tym pobić rekord wszech czasów. Po wygranej 3 listopada z Asseco Resovią Rzeszów, dopiero po 18 przegranych, w ostatniej kolejce rundy zasadniczej, będzinianie schodzili z boiska zwycięscy. MKS Będzin wygrał wtedy z Treflem Gdańsk 3:2.

Najbardziej zacięty i najbardziej jednostronny mecz

Klub z Zagłębia dzierży kolejne dwa rekordy sezonu. Był uczestnikiem zarówno najbardziej zaciętego, jak i najbardziej jednostronnego meczu. Najpierw w potyczce z Cerrad Czarnymi Radom będzinianie zdobyli zaledwie 45 małych punktów (z czego tylko 25 z własnej gry), a już trzy tygodnie później w pięciosetowym dreszczowcu z GKS Katowice uzbierali łącznie 116 małych punktów. Rywale zdobyli zaś 122 i wygrali.

Najdłuższy i najkrótszy set

Najdłuższy set w tym sezonie zakończył się wynikiem 38:36 i tak wysoki wynik padł w dwukrotnie. Najpierw w spotkaniu MKS Będzin - Indykpol AZS Olsztyn w 16. kolejce, a potem w ostatniej rundzie gier pomiędzy ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i PGE Skrą Bełchatów. Dodajmy w ramach ciekawostki, że te drużyny, które wygrały najdłuższe sety, triumfowały potem także w całym meczu.

Jeżeli chodzi zaś o długość tie-breaka, to tutaj popisali się panowie z południa Polski. Mecz 10. kolejki pomiędzy MKS Będzin i GKS Katowice zakończył się w piątym secie wynikiem 26:24 dla gości.

Dla porównania najbardziej jednostronny set został rozegrany w meczu 10. kolejki pomiędzy Cuprum Lubin i Indykpolem AZS-em Olsztyn. Zawodnicy z Zagłębia Miedziowego pozwolili rywalom zdobyć w tym czasie zaledwie 10 punktów.

Największa liczba punktów zawodnika w jednym meczu

Na przestrzeni całych rozgrywek najlepszy indywidualny rezultat punktowy w spotkaniu osiągnął Maciej Muzaj, który w meczu przeciwko GKS Katowice zdobył aż 38 oczek. Do pobicia rekordu Bartłomieja Klutha sprzed dwóch sezonów, zabrakło atakującemu Trefla Gdańsk zaledwie dwóch punktów. Dodajmy również, że ten siatkarz był najlepiej punktującym siatkarzem całej ligi z dorobkiem 612 oczek. Na pewno w osiągnięciu takiego rezultatu pomogły mu niespodziewane przenosiny do ONICO Warszawa w ramach transferu medycznego.

Jeżeli natomiast weźmiemy pod uwagę samą fazę play-off, to tutaj błysnął Dawid Konarski. Dwukrotnie udało mu się zdobyć aż 33 punkty, najpierw w pierwszym meczu ćwierćfinałowym z PGE Skrą Bełchatów, a potem w pierwszym meczu o brązowy medal z Aluronem Virtu Wartą Zawiercie.

Największa liczba asów serwisowych w meczu

Jan Hadrava nie błyszczał w tym sezonie tak, jak w latach poprzednich, ale w paru meczach przypomniał kibicom o swojej niezwykle groźnej broni, czyli zagrywce. Dziewięć asów, które czeski atakujący zaserwował w przegranym przez olsztynian spotkaniu z Treflem Gdańsk, to nowy rekord PlusLigi.

Co do rekordu całej drużyny, to należy do graczy Aluronu Virtu Warty Zawiercie. Dokładnie piętnaście razy punktowali zagrywką w starciu 4. kolejki z Chemikiem Bydgoszcz. Czy trzeba dodawać, że dzięki takiej kanonadzie wygrali pewnie 3:0?

Największa liczba bloków w meczu

Aż czterech siatkarzy w tym sezonie potrafiło w jednym meczu aż ośmiokrotnie zablokować rywala, przy czym tylko jednemu ta sztuka udała się dwukrotnie. Mowa tu o Andrzeju Wronie, który zresztą był najlepiej blokującym siatkarzem zakończonego właśnie sezonu. Środkowy ONICO Warszawa ma na koncie aż 80 skutecznych "czap". Pozostali zawodnicy, którzy również uzyskali osiem bloków w meczu to Miłosz Zniszczoł, Mariusz Wlazły i Maksim Morozow.

Chociaż warszawski zespół był najlepiej blokującą ekipą sezonu, to najlepszy wynik w tym elemencie zanotowany podczas jednego spotkania należy do Cerrad Czarnych Radom. W pierwszym meczu o piąte miejsce zablokowali graczy PGE Skry Bełchatów aż 20 razy.

Najmniej wygranych meczów w sezonie

Bardzo długo wszystko wskazywało na to, że siatkarze MKS-u Będzin pobiją rekord wszech czasów PlusLigi i zakończą sezon z tylko jedną wygraną na koncie. Jednak na sam koniec rundy zasadniczej udało im się wygrać z Treflem Gdańsk i tym samym zrównać z dwoma najgorszymi wynikami w historii, osiągniętymi jednak w lidze liczącej jeszcze 10 zespołów.