Historia drużynowych konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Planicy

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Na 23 marca zaplanowano rozegranie drużynowego konkursu Pucharu Świata w Planicy. Najlepszy wynik Polaków w konkursie zespołowym na skoczni w Słowenii to drugie miejsce.

Rok Pierwsze miejsce Drugie miejsce Trzecie miejsce
1992AustriaNiemcyFinlandia
1993JaponiaNorwegiaSłowenia
1995FinlandiaJaponiaNorwegia
2000NiemcyFinlandiaJaponia
2001FinlandiaAustriaJaponia
2002FinlandiaNiemcyAustria
2003FinlandiaNorwegiaAustria
2008NorwegiaFinlandiaAustria
2009NorwegiaPolskaRosja
2011AustriaNorwegiaSłowenia
2012AustriaNorwegiaNiemcy

W Planicy odbyło się jedenaście drużynowych konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Pierwsze trzy, które odbyły się w latach 90., rozegrano na dużej skoczni. Następne zawody miały miejsce już na mamucim obiekcie. 10 konkursów rozegrano w marcu. Jedynie w sezonie 1994/1995 skakano w grudniu. Najwięcej zwycięstw zgromadzili Finowie. Triumfowali oni czterokrotnie, w tym trzykrotnie na skoczni mamuciej. Trzy zwycięstwa w drużynowym konkursie PŚ na Velikance zgromadził Velli-Matti Lindstroem. Był on w zwycięskim zespole w latach: 2001, 2002 oraz 2003. Drugi zawodnik, który triumfował trzykrotnie to Janne Ahonen. On zwyciężył w 1995 r., a zabrakło go w 2001. Finlandia z Ahonenem w składzie na podium była pięciokrotnie.

Siedmiokrotnie w czołowej trójce uplasowali się również Austriacy. W 1992 roku zwyciężyli: Andreas Felder, Martin Hoellwarth, Heinz Kuttin i Werner Rathmayr. Był to drugi w historii drużynowy konkurs PŚ (pierwszy miał miejsce dwa miesiące wcześniej w Predazzo). Pięć razy na "pudle" drużynowego konkursu PŚ w Słowenii stał Martin Koch, który dokonał tego pięciokrotnie (tyle samo, co Ahonen). Austria z Kochem w składzie dwukrotnie zwyciężyła. Raz była druga, a dwa razy - trzecia.

Siedem razy na podium znalazła się też reprezentacja Norwegii. Podopieczni Miki Kojonkoskiego triumfowali w 2008 oraz 2009 roku. Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stali: Anders Bardal, Tom Hilde i Anders Jacobsen. Czterokrotnie Norwegia była druga, a raz trzecia. Po cztery razy w czołowej trójce znaleźli się Japończycy oraz Niemcy. W 1993 triumfowali między innymi Noriaki Kasai i Takanobu Okabe, którzy nadal skaczą na nartach. Polacy najlepszy rezultat zanotowali podczas jednoseryjnego konkursu z marca 2009. Drugie miejsce zajęli wtedy: Stefan HulaAdam Małysz, Łukasz RutkowskiKamil Stoch. W 2011 roku biało-czerwoni uplasowali się na czwartej pozycji. Była to ostatnia "drużynówka" z udziałem Małysza.

Źródło artykułu: