US Open. Pięć setów, cztery godziny walki i gigantyczna sensacja

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / CJ Gunther / Na zdjęciu: Stefanos Tsitsipas
PAP/EPA / CJ Gunther / Na zdjęciu: Stefanos Tsitsipas

Stefanos Tsitsipas odpadł w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2023. W środę Grek w pięciu setach przegrał z kwalifikantem Dominikiem Strickerem. Niespodziankę sprawił też Borna Gojo.

US Open jest jedynym turniejem wielkoszlemowym, w którym Stefanos Tsitsipas nie dotarł do IV rundy. W tym roku Grek ponownie nie przebije tej bariery w Nowym Jorku. Co więcej - odpadł już w 1/32 finału, po czterech godzinach i dziesięciu minutach przegrywając 5:7, 7:6(2), 7:6(5), 6:7(6), 3:6 z kwalifikantem Dominikiem Strickerem.

Ofensywnie grający i często atakujący przy siatce Stricker od początku sprawiał dużo problemów faworyzowanemu Tsitsipasowi. Po przegraniu pierwszego seta w dwóch kolejnych jednak Grek przechylał szalę na swoją stronę w tie breakach. Z kolei w czwartej partii tenisista z Aten prowadził już 5:3, ale nie wykorzystał szansy na zakończenie meczu. Doszło do trzeciej decydującej rozgrywki, w której tym razem lepszy był Szwajcar.

Piąty set rozpoczął się zaskakująco - od przełamania i wyjścia na prowadzenie 3:0 Strickera. Rozstawiony z numerem siódmym Tsitsipas robił wszystko, by odrobić stratę. Miał ku temu dwie okazje w ostatnim gemie, lecz Szwajcar obronił break pointy, następnie wypracował meczbola, przy którym popisał się spektakularnym forhendem. W ten sposób niespodzianka stała się faktem, a 21-latek z Grosshoechstetten padł na kort, celebrując życiowy sukces.

Pokonując aktualnie siódmego w rankingu ATP Tsitsipasa, Stricker odniósł największe zwycięstwo w karierze i po raz pierwszy zameldował się w III rundzie imprezy Wielkiego Szlema. Kolejnym rywalem 21-letniego Szwajcara będzie lepszy z pary Benjamin Bonzi - Christopher Eubanks.

O sprawienie niespodzianki i debiutancki awans do 1/16 finału turnieju wielkoszlemowego pokusił się też drugi kwalifikant, Borna Gojo. 25-letni Chorwat zaserwował 13 asów, wykorzystał pięć z 17 break pointów i wygrał 6:3, 6:4, 6:4 z Mackenzie'em McDonaldem.

Odpadł za to inny gracz z eliminacji, Hugo Gaston. Francuz aż siedmiokrotnie został przełamany i w 95 minut uległ 1:6, 2:6, 3:6 oznaczonemu numerem 32. Laslo Djere. Tym samym Serb wywalczył swój najlepszy wynik w Nowym Jorku.

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 65 mln dolarów środa, 30 sierpnia

II runda gry pojedynczej:

Laslo Djere (Serbia, 32) - Hugo Gaston (Francja, Q) 6:1, 6:2, 6:3 Dominic Stricker (Szwajcaria, Q) - Stefanos Tsitsipas (Grecja, 7) 7:5, 6:7(2), 6:7(5), 7:6(6), 6:3 Borna Gojo (Chorwacja, Q) - Mackenzie McDonald (USA) 6:3, 6:4, 6:4