Trzygodzinna bitwa z dramatycznym zakończeniem. Poznaliśmy mistrza turnieju w Madrycie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Chema Moya / Na zdjęciu: Andriej Rublow
PAP/EPA / Chema Moya / Na zdjęciu: Andriej Rublow

Andriej Rublo wygrał rozgrywany na kortach ziemnych turniej ATP Masters 1000 w Madrycie. W finale po trzysetowej i prawie trzygodzinnej batalii tenisista z Moskwy pokonał Felixa Augera-Aliassime'a.

Finał turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie miał niespodziewany skład. Naprzeciw siebie stanęli Andriej Rublow i Felix Auger-Aliassime, którzy przed startem imprezy nie byli wymieniani w gronie faworytów do tytułu. Po interesującym prawie trzygodzinnym meczu z triumfu cieszył się rozstawiony z numerem siódmym tenisista z Moskwy, zwyciężając 4:6, 7:5, 7:5.

Początek meczu należał do Augera-Aliassime'a, który po dwóch przełamaniach błyskawicznie objął prowadzenie 4:1, by wygrać pierwszego seta 6:4. W drugim mecz się wyrównał i gdy wydawało się, że o losach tej odsłony zadecyduje tie break, Rublow w 12. gemie odebrał podanie Kanadyjczykowi.

W trzeciej partii inicjatywę posiadał Rublow. Miało to również związek z problemami fizycznymi Augera-Aliassime'a. Kanadyjczyk w przerwach korzystał z pomocy fizjoterapeuty z powodu problemów z mięśniami nóg. Ale dzielnie walczył i zdobywał kolejne gemy przy własnym serwisie.

Ten emocjonujący mecz miał dramatyczne zakończenie. W 12. gemie Rublow wywalczył meczbola przy podaniu rywala. Wówczas Auger-Aliassime nie wytrzymał presji i popełnił podwójny błąd serwisowy. Szczęśliwy moskwianin padł na kort, celebrując sukces, a Kanadyjczyk nie mógł uwierzyć, że cały jego wysiłek poszedł na marne.

Pojedynek trwał dwie godziny i 48 minut. W tym czasie Rublow zaserwował siedem asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał trzy z 11 break pointów, posłał 25 zagrań kończących i popełnił 15 niewymuszonych błędów. Z kolei Augerowi-Aliassime'owi zapisano 14 asów, 36 zagrań wygrywających oraz 20 pomyłek własnych.

Dla 26-latka z Moskwy to 16. w karierze tytuł w głównym cyklu, a drugi rangi ATP Masters 1000. W tym roku sięgnął po drugie trofeum (w styczniu wygrał imprezę "250" w Hongkongu). Za triumf w Mutua Madrid Open otrzyma 1000 punktów do światowego rankingu i ponad 963,2 tys. euro premii finansowej.

23-letni Kanadyjczyk natomiast zadebiutował w decydującym meczu turnieju rangi ATP Masters 1000. Łącznie był to dla niego 15. finał w głównym cyklu, w którym poniósł dziesiątą porażkę. Na pocieszenie zainkasuje 650 "oczek" oraz 512,2 tys. euro.

Mutua Madrid Open, Madryt (Hiszpania) ATP Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 7,877 mln euro niedziela, 5 maja