Greg Hancock zrównał się z Nielsenem i Briggsem. Zobacz tabelę medalową IMŚ

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Jarek Pabijan / Greg Hancock
WP SportoweFakty / Jarek Pabijan / Greg Hancock

Greg Hancock po zdobyciu w Melbourne tytułu Indywidualnego Mistrza Świata stał się szóstym żużlowcem w historii, który przynajmniej czterokrotnie zdobywał złoty medal. Amerykanin poprawił tym samym swoje miejsce w klasyfikacji wszech czasów.

Greg Hancock przeskoczył w klasyfikacji medalowej Jasona Crumpa. Amerykański mistrz ma teraz o jeden złoty krążek więcej od Australijczyka. Po cztery tytuły mają także Hans Nielsen i Barry Briggs, ale ich dorobek medali innych kolorów jest cenniejszy od zdobyczy Hancocka. Na trzech czołowych miejscach plasują się z kolei: Tony Rickardsson, Ivan Mauger (po sześć wiktorii) i Ove Fundin (pięć).

Tegoroczny medal "Grina" jest już jego dziewiątym w Indywidualnych Mistrzostwach Świata. Największą liczbę miejsc na podium zanotował Nielsen - dwanaście. Rickardsson i Fundin mają ich o jedno mniej. Po dziesięć razy na końcowym podium stawali Mauger, Briggs i Crump. Ten ostatni jest rekordzistą w liczbie kolejnych miejsc w pierwszej trójce. Australijczyk wszystkie krążki zdobył w latach 2001-2010, nie schodząc w tym czasie ani razu z podium.

Indywidualny wicemistrz świata z tego roku, Tai Woffinden, dołączył do Freddiego Williamsa, z którym od teraz dzierży miano najbardziej utytułowanego żużlowca w IMŚ pochodzącego z Wielkiej Brytanii. Obaj mają po dwa złote medale i jeden srebrny.

Zdobywając medal z brązowego kruszcu, Bartosz Zmarzlik został dziewiątym polskim zawodnikiem na podium światowego czempionatu. Siedemnaste miejsce w tabeli zajmuje najlepszy z Polaków, Tomasz Gollob. Bydgoszczanin wywalczył siedem medali: jeden złoty, dwa srebrne i cztery brązowe. Upragniony tytuł zdobył w 2010 roku. Był to drugi taki sukces w historii polskiego żużla. W 1973 roku w jednodniowym finale na Stadionie Śląskim w Chorzowie mistrzostwo zdobył Jerzy Szczakiel.

Podobnie jak Gollob (było to w 1997 roku), Zmarzlik po raz pierwszy w karierze stanął na podium na jego najniższym stopniu. Tak wtedy, jak i teraz mistrzostwo padło łupem... Grega Hancocka. Sprawia to, że Kalifornijczyk swój premierowy i ostatni tytuł zdobył w odstępie dziewiętnastu lat. Żaden inny zawodnik nie może pochwalić się takim osiągnięciem.