"Obrona Częstochowy" w Łodzi. Ale... to nie Raków się bronił

Przez pięć kwadransów grali w osłabieniu, ale gola stracili dopiero w samej końcówce. Piłkarze Widzewa Łódź przegrali u siebie z Rakowem Częstochowa 0:1 w 30. kolejce PKO Ekstraklasy.

Krzysztof Sędzicki
Jordi Sanchez i Bogdan Racovitan w walce o piłkę PAP / Marian Zubrzycki / Na zdjęciu: Jordi Sanchez i Bogdan Racovitan w walce o piłkę
Z jednej strony mieliśmy do czynienia z meczem solidnego ligowego średniaka z wciąż jeszcze aktualnym mistrzem Polski. Z drugiej strony przed tą serią gier byli to sąsiedzi w tabeli. Raków bowiem zajmował siódmą, a Widzew ósmą pozycję w tabeli.

- To dobra okazja, żeby zrobić naszą robotę i pokazać, że jesteśmy gotowi, aby zrobić kolejny krok i być na takim poziomie jak mistrz kraju. Te słowa brzmią bardzo mocno w tym momencie, ale trener i każdy z nas wie, że my jesteśmy głodni bycia na tej pozycji. W tym meczu, zwłaszcza przed naszą publicznością, chcemy pokazać, że możemy pokonać mistrza i możemy marzyć - zapowiadał na przedmeczowej konferencji prasowej obrońca łodzian Luis Silva.

Jednak zadanie gospodarzom już w 15. minucie utrudnił Marek Hanousek, który po wejściu w kostkę Gustava Berggrena został ukarany czerwoną kartką. Przez 5/6 meczu widzewiacy musieli więc grać w dziesiątkę i w związku z tym raczej skupiali się na defensywie.

Kilkukrotnie czerwono-biało-czerwonych ratować musiał Rafał Gikiewicz. Bramkarz Widzewa w 20. minucie znakomicie zachował się przy strzale Johna Yeboaha, w 40. przy technicznym strzale Jeana Carlosa Silvy oraz chwilę później, gdy z sześciu metrów próbował Bogdan Racovitan. Wcześniej jeszcze niecelnie z dystansu uderzył Berggren.

Po przerwie dalej Raków otaczał Widzew wokół jego własnego pola karnego, ale... niewiele z tego wynikało. Niezłą szansę miał po rzucie rożnym Jean Carlos, lecz jego strzał lewą nogą zza szesnastki był tak niecelny, że nie wszedłby nawet na bramkę rugbową.

A ekipa Daniela Myśliwca cierpliwie czekała na swoją szansę i doczekała się jej w 66. minucie. Świetne podanie spod linii bocznej Bartłomieja Pawłowskiego do Jordiego Sancheza, Hiszpan bardzo ładnie obrócił się z piłką w polu karnym Rakowa, ale jego strzał obronił Vladan Kovacević. Kilkadziesiąt sekund później jeszcze z narożnika boiska wrzucał Ciganiks, a główkował Silva, lecz obok słupka.

Ponad 17,5 tysiąca widzów na trybunach stadionu w Łodzi próbowało pomóc bronić swojej drużynie i przy każdym ataku częstochowian rozlegały się przeraźliwe gwizdy i buczenia. Takiego klimatu dla rywali na Widzewie dawno nie było. Przy takim akompaniamencie spudłował Ante Crnac w 73. minucie, a bramkę w 81. minucie zdobył Władysław Koczerhin. Ukrainiec miał dużo miejsca i czasu na strzał z dystansu po wybiciu piłki głową przez Serafina Szotę.

Lecz miejscowi do samego końca dążyli do wyrównania. W 86. i 92. minucie spudłował jednak rezerwowy Noah Diliberto. Tym samym skończyła się seria łodzian bez porażki u siebie. Trwała od 11 lutego, kiedy to przy Piłsudskiego 138 wygrała Jagiellonia Białystok. W następnej serii gier Widzew zagra w Grodzisku Wielkopolskim z Wartą, a Raków czeka wyjazd do Lubina na starcie z KGHM Zagłębiem.